Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Familiepl 2019-06-26 11:46:36
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie promocyjne -materiał Partnera
Próby zapobiegania i leczenia bólu krzyża powinny się więc opierać na nazwaniu czynników ryzyka oraz ich kompensowaniu prozdrowotnym zachowaniem.
Ze względu na prognozowanie powstawania bólu pleców czynniki ryzyka są częstym przedmiotem badań. Wiele z potencjalnych przyczyn bólu nie jest jednak przyjmowane przez wszystkich badaczy, a nawet powstaje wiele wzajemnie wykluczających się opracowań. Zgodność co do korelacji między dolegliwościami bólowymi, a potencjalnym podłożem pod pojawienie się dolegliwości względnie osiągnięto dla takich czynników jak:
Leczenie bólu pleców można podzielić wedle trzech kategorii. Sposoby dzielą się na konserwatywne, farmakologiczne i chirurgiczne.
Metody konserwatywne można stosować jeszcze przed pojawieniem się bólu. Ogólnie pojmowany zdrowy tryb życia, oparty na częstym, optymalnym wysiłku fizycznym jest podstawą leczenia i prewencji bólu pleców powstającego w miejscu pracy. Niezwykle istotne jest stwarzanie sobie środowiska w biurze, które nie generuje niewygodnych pozycji i napięć psychicznych. Pomocne w leczeniu bólu mogą okazać się masaże i jeśli jest potrzeba wizyta u psychoanalityka.
Leczenie farmakologiczne opiera się na stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Mogą zawierać one różne substancje czynne (np.: deksketoprofen, ibuprofen, meloksykam, ketoprofen, naproksen). Różnią się one siłą działania, szybkością działania przeciwbólowego, częstością występowania działań niepożądanych, postacią farmaceutyczną (np. tabletki, granulat do sporządzania roztworu doustnego). Pomagają one walczyć z bólem i stanem zapalnym.
Leczenie chirurgiczne i inwazyjne stosowane jest w rzadkich przypadkach, dotyczy głównie ludzi starszych lub w szczególnych okolicznościach. Stosowane metody to iniekcje leków sterydowych do przestrzeni międzykręgowej, uszkadzanie zwojów nerwowych i nerwów czuciowych i inne interwencje chirurgiczne. Leczenie takie wymaga zawsze indywidualnej diagnostyki lekarskiej.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.